Łowiska wędkarskie – czym są i jak je wybierać?

Dobre łowisko to takie, w którym żyje dużo ryb. Trafny wybór łowiska to zatem dobry początek wędkarskiej przygody. Choć sprawa z pozoru wydaje się banalna, niekiedy spędza sen z powiek nawet doświadczonym wędkarzom. Problemu nie ma, kiedy wybieramy spośród znanych nam łowisk. Wiemy co oferują oraz jakie techniki połowu można na nich stosować. Sytuacja komplikuje się wówczas, gdy chcemy spróbować czegoś nowego. 

A zatem jak wybrać łowisko?

Nie ulega wątpliwości, że powodzenie w wędkowaniu zależy od dobrego wyboru miejsca połowu. Ani najnowszej klasy sprzęt, ani nawet najlepsza przynęta nie pomogą, jeśli zarzucimy wędkę na obszarze bezrybnym. Aby zatem czerpać z tego sportu prawdziwą satysfakcję, najlepiej wybierać łowiska wędkarskie, które oferują coś więcej niż godzinne posiedzenia nad brzegiem jeziora w oczekiwaniu na nieistniejące ryby. 

Wyboru łowiska można dokonać na kilka sposobów

  • technika wędkowania
  • rodzaj rybostanu

Inny podział zakłada również rodzaje zbiorników wodnych – jezioro, rzeka, staw lub morze.

Ryb należy szukać przede wszystkim tam, gdzie znajduje się odpowiednie dla nich pożywienie. Oczywiście nie wszystkie gatunki ryb bytują w tych samych miejscach.  Karpie i liny preferują wody spokojne, o pokrytym roślinnością, lekko mulistym dnie. Z kolei brzana bytuje w wodach o stosunkowo wartkim prądzie i żwirowo-kamienistym dnie.

Na początku warto również ustalić jakiego rodzaju łowiska szukamy? Do wyboru są łowiska:

  • naturalne

Jest ich niewiele i stosunkowo ciężko je znaleźć, a przy tym nie dają żadnej gwarancji udanego połowu. Niemniej jednak zlokalizowane są zazwyczaj w pięknej leśnej scenerii lub na dziewiczej polanie, a co więcej są całkowicie darmowe.

  • zarządzane przez Polski Związek Wędkarstwa

Łowiska znajdujące się pod nadzorem PZW są łatwo dostępne i stosunkowo popularne wśród amatorów wędkarstwa. Aby z nich skorzystać należy uiścić stosowną opłatę oraz zastosować się do ewentualnych ograniczeń.

  • komercyjne

Są niezwykle oblegane, również przez turystów i przypadkowe osoby nie mające nic wspólnego z wędkarstwem. Z reguły gwarantują jednak niemal 100-procentową skuteczność połowu. Miejscówki tego typu należą atrakcyjnych pod względem infrastruktury, jednak trudno w nich o specyficzny klimat i aurę, która otacza dzikie łowiska.

Pora roku ma znaczenie

Wybierając łowisko wędkarskie należy wziąć pod uwagę porę roku. Wiosną ryby najczęściej trzymają się brzegów porośniętych szuwarami, a także pośród korzeni i przybrzeżnych krzewów. Latem przenoszą się do stref porośniętych roślinnością. Warto jednak pamiętać, że okres ten raczej nie sprzyja wędkowaniu, gdyż ryby mają wówczas pod dostatkiem naturalnego pokarmu znajdującego się w wodzie. Z kolei jesienią gromadzą się w nieco głębszych partiach wody, tak gdzie nurt jest nieco bardziej spokojny. To właśnie o tej porze roku, z powodu braku pokarmu, ryby doskonale reagują na przynętę. Z początkiem zimy większość gatunków przemieszcza się w najgłębsze partie wód, gdzie pozostaje aż do wiosny.

Nowe miejscówki

Wędkarstwo to hobby wymagające wiele zaangażowania. Szukanie łowiska na własną rękę bez wątpienia jest zajęciem niezwykle czasochłonnym. Jednocześnie daje również najwięcej satysfakcji. Warto przy tym pamiętać, aby przed planowaną zasiadką sprawdzić czy dany akwen nie należy przypadkiem do prywatnego właściciela lub nie znajduje się pod kuratelą Lasów Państwowych, PZW albo innego stowarzyszenia.

Wybierając łowisko najlepiej kierować się własnymi preferencjami dotyczącymi konkretnej ryby. Można w tym celu skorzystać z wyszukiwarek łowisk, które są dostępne na wielu portalach wędkarskich. Nic jednak nie zastąpi wskazówek od bardziej doświadczonych wędkarzy. Można również popytać na forach hobbystycznych lub w grupach na Facebooku. Nic jednak nie zastąpi osobistego rekonesansu potencjalnego łowiska.  

W Polsce nie brakuje wspaniałych łowisk wędkarskich. Warto poznać zarówno te prywatne, jak i poszukać własnych miejscówek z niepowtarzalnym klimatem i w otoczeniu dziewiczej przyrody. 

Facebook
Google+
Twitter
Pinterest
Email