Jak łowić późną jesienią?

Jesień, tym bardziej ta późna, to czas, kiedy wielu z pośród wędkarzy odkłada swoje wędki na bok i oczekuje na wiosnę. Niemniej jednak nigdzie nie jest powiedziane, że praktykowanie tego popularnego hobby o tej porze roku jest całkowicie niemożliwe, o czym świadczy bardzo dobrze rozwinięte w tym czasie wędkarstwo w PoznaniuDobrą metodą na tę właśnie porę roku, która stosowana jest na ogół przez doświadczonych wędkarzy, będzie tak zwany spinning. Jak łowić późną jesienią, ażeby cieszyć się dużymi okazami ryb?

 

W jakich miejscach łowić jesienią?

Na samym początku należy zadać sobie istotne pytanie, w jakich miejscach łowić ryby późną jesienią. Otóż odpowiedź jest bardzo prosta – wszędzie tam, gdzie woda nie jest skuta przez lód. Warto odwiedzić łowiska wielkopolskie, gdzie wędkarze mają do dyspozycji wiele zbiorników wodnych. Biorąc pod uwagę fakt, iż o tej porze roku temperatura w Polsce nie będzie skrajnie niska, otwarte dla wędkarzy będą zbiorniki zaporowe, rzeki, czy też jeziora. Wszędzie tam możemy zająć się poszukiwaniem wymarzonej zdobyczy.

W wypadku rzek większych okazów trzeba będzie poszukać głębiej, gdzie woda jest znacznie spokojniejsza. W jeziorach wędkarz będzie musiał się kupić na stokach, które położone są przy trzcinowiskach, załamaniach dna, czy też podwodnych górkach. Wspaniałą miejscówkę będą stanowić także kępy podwodnej roślinności.

 

na łowisku

 

Jesień – co się dokładnie zmienia?

Ryby tak jak ludzie doświadczają klimatu jesiennego. Tym bardziej w czasie poranków, późnego popołudnia i nocy, kiedy czują zbliżającą się coraz szybciej zimę i przygotowują na zgromadzenie pokarmu. Wtedy nierzadko zmieniają się w drapieżniki, czego skutkiem jest znacznie częstszy udany połów, aniżeli latem. Wiele z pośród ryb musi zwiększyć aktywność żerowania w wodzie, która nie jest jak wiadomo aż tak nagrzana jak w miesiącach wiosennych i letnich. Zatem przez cały dzień wędkarze mają szansę natrafić na okazałe ryby.

Czym łowić jesienią?

Czym łowić późną jesienią, ażeby móc złapać naprawdę duże okazy? Wielu miłośników wędkarstwa uważa, że w listopadzie, jak i w grudniu należy zastosować duże przynęty. To prawda, gdyż drapieżniki wolą jeść rzadziej, niemniej jednak najeść się do syta, niż przez cały dzień uganiać się za drobną zdobyczą. Na zestawy trzeba zatem nakładać większe gumy.

Głównie z uwagi na to, iż łowienie o takiej porze roku musi odbywać się na większej głębokości, aniżeli w ciepłych miesiącach. Weźmy pod uwagę również kolor przynęty. W mętnych wodach najlepiej, aby były to jaskrawe i jasne barwy, które przyciągną uwagę ryb. W wodach przezroczystych zaś przynęta winna być bardzo ciemna.

W jaki sposób łowić późną jesienią?

Za gumami przemawia także sposób prowadzenia samej przynęty. Gumę trzeba będzie prowadzić powoli, ponieważ ryby są o tej porze roku mało ruchliwe i leniwe. Niemniej jednak nie ulega wątpliwości, że w trakcie powolnego prowadzenia najlepiej sprawdza się guma. Celem wykonania kuszącego falowania, dużemu twisterów, czy ripperowi wystarczy wyłącznie niewielki ruch ręką. Guma zatem winna być poprowadzona powoli. Z kolei zaś to, czy wędkarz ma ją prowadzić ruchem jednostajnym, z niewielkim podbijaniem, czy też z opadu, będzie musiał sprawdzić bezpośrednio na łowisku. Każda technika może bowiem okazać się owocna.

 

na łowisku

 

Jaki sprzęt na jesień?

Podczas jesiennego wędkowania, dużą uwagę trzeba będzie zwrócić na użytkowany sprzęt. Nie tyle na kołowrotki, plecionki, czy na wędki, ale na przypon. Woda o tej porze roku jest zwykle przejrzysta. Ryby zaś są ostrożne i powolne, a do ataku może zniechęcić je drobiazg. Zatem warto zaopatrzyć się w przypon fluocarbonowy, który wykorzystuje się w miejscach przyponu wolframowego, albo stalowego. Jest on niewidoczny w wodzie, co może skutkować udanym połowem.

O czym pamiętać podczas jesiennego wędkowania?

Skoro wiecie już Państwo, w jaki sposób łowić późną jesienią i że może to być bardzo przyjemne zajęcie, a przy tym także efektywne, warto przemyśleć jeszcze jedną istotną kwestię, a dokładniej ciepłe ubranie. Przydadzą się przeciwwiatrowe i nieprzemakalne kurtki, jak również oddychająca bielizna. Wędkowanie musi być przecież komfortowe i przyjemne, zatem bez ciepłej odzieży ani rusz.